Skóra sucha wymaga nie tylko odpowiedniego, delikatnego oczyszczania, ale przede wszystkim stałego odbudowywania naturalnej barier hydrolipidowej naskórka, która redukuje ryzyko powstawania przeznaskórkowej utraty wody. Właśnie dlatego tak istotna jest codzienna zrównoważona pielęgnacja, która bazuje na kosmetykach dobranych do indywidualnych potrzeb. Jakich produktów powinny używać osoby z suchą skórą i jak powinny wyglądać ich rutynowe zabiegi pielęgnacyjne?
Osoby z suchą skórą doskonale wiedzą, jak niewiele potrzeba, by jeszcze bardziej podrażnić naskórek. Tego typu sytuacje mają miejsce przede wszystkim w trakcie oczyszczania, którego zadaniem jest odświeżenie i pozbycie się nadmiaru sebum gromadzącego się w nocy czy w trakcie dnia (cera sucha charakteryzuje się zmniejszoną ilością sebum, brakiem świecenia się). Niestety nieodpowiedni kosmetyk może znacząco zmatowić skórę, a co za tym idzie także spowodować znaczące podrażnienia i zaczerwienienia, które mogą prowadzić do stanów zapalnych. Nietrudno rozpoznać zatem, czy kosmetyk służy naszej skórze, czy raczej ją wysusza – już po umyciu można zauważyć niepokojące objawy, takie jak dotkliwe swędzenie czy nieprzyjemne ściągnięcie.
Do codziennego oczyszczania powinno się zatem używać produktów, które nie tylko odświeżają, ale także już na tym etapie pielęgnacji nawilżają skórę. To przede wszystkim mleczka myjące ale także oleje – również do demakijażu. Należy jednak pamiętać, iż usuwanie makijażu i codzienne oczyszczanie to dwa zupełnie inne zabiegi pielęgnacyjne, do których nie powinno się używać tych samych kosmetyków.
Wiele osób całkowicie bagatelizuje znaczenie toników w codziennej pielęgnacji – nie tylko skóry suchej. Po oczyszczaniu naskórka, nawet najbardziej delikatnym, naturalny płaszcz hydrolipidowy ulega uszkodzeniu. To właśnie on chroni skórę przed utratą wody, a co za tym idzie przed wysuszaniem. W tym momencie do akcji wkracza tonik. Jego zadanie jest banalnie proste – ma on przywrócić naturalny poziom pH skóry oraz utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia. Dzięki temu wspiera on regenerację bariery hydrolipidowej, a także działa antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie. Toniki dla cery suchej najczęściej bazują na łagodzącej podrażnienia wodzie różanej, choć czasem jest to także esencja z jaśminu, hibiskusa czy aloesu.
Trzecim, niesamowicie ważnym krokiem w codziennej pielęgnacji suchej skóry jest oczywiście nawilżanie. Chociaż już poprzednie dwa kosmetyki do oczyszczania i tonizowania powinny dodatkowo także nawilżać, nic nie jest w stanie zastąpić w tym dobrego kremu. Istotne jest rozróżnienie pielęgnacji dziennej i nocnej, gdyż w obu przypadkach powinno się stosować dwa różne kosmetyki. Krem na dzień musi charakteryzować się lekką formułą. Najlepiej korzystać z kremów z filtrami, które wiążą wodę w skórze, zapobiegając dzięki temu jej utracie w trakcie dnia.
Krem na noc może mieć już cięższą formułę, wyraźnie natłuszczającą, nie tylko nawilżającą. To przede wszystkim kremy tłuste i półtłuste z ceramidami i olejami roślinnymi, które regenerują barierę hydrolipidową, uszczelniają ją i redukują ryzyko wysuszeń.Warto jednak pamiętać, że nie każda sucha skóra wchłania tłuste konsystencje. Aby lepiej dobrać kosmetyki potrzebne do pielęgnacji, należy poznać stopień suchości skóry.
Osoby z suchą skórą powinny nie tylko pamiętać o codziennej pielęgnacji, ale także o wyborze odpowiednich preparatów. W tym celu warto poznać kilka substancji, których powinno się unikać.
Mydło – zarówno twarz jak i ciało osób ze skórą suchą nie powinny być oczyszczane mydłem, które charakteryzuje się właściwościami wysuszającymi. Istnieją jednak wyjątki, jak chociażby mydła naturalne, wytworzone z naturalnych olejów.
Alkohol – to substancja pojawiająca się przede wszystkim w kosmetykach oczyszczających. Działa silnie wysuszająco, może podrażniać.
SLS, SLES – to detergenty, które dla cery suchej mogą być mocno drażniące. Lepiej ich unikać.
Skóra sucha wymaga przemyślanej, zrównoważonej pielęgnacji. Aby uniknąć dyskomfortu i podrażnień, warto korzystać z kosmetyków, które odpowiednio nawilżają i chronią barierę hydrolipidową.