Chcesz się rozstać z partnerem, ale nie wiesz jak? Poznaj garść przydatnych porad

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Chcesz się rozstać z partnerem, ale nie wiesz jak? Poznaj garść przydatnych porad

Niezależnie od tego, czy jesteś osobą, z którą się zrywa, czy stroną decydującą o zakończeniu związku, to prawdopodobnie będzie to jedna z trudniejszych decyzji, jakie będzie trzeba podjąć. 

Niestety sama miłość nie zawsze wystarczy do tego, aby utrzymać zdrową relację. Najbardziej skomplikowane są właśnie takie sytuacje, gdy chce się odejść od kogoś bliskiego, z kim wciąż łączy Cię silna więź.

Czy rozstanie jest rzeczywiście jedynym wyjściem?

Zastanów się, czy zostało zrobione wszystko w celu uratowania związku. Rozstanie nie zawsze jest jedynym wyjściem.

Możesz popracować nad swoimi złymi nawykami lub porozmawiać o nich z partnerem. Warto też pomyśleć nad terapią dla par. Podejdź do tego uczciwie. Nie traktuj tego jako kolejnego argumentu w kłótni: „Ja zrobiłam wszystko, żeby naprawić tę relację – a Ty?”. Tylko zrób to rzeczywiście z myślą o poprawie relacji.

Efekty takiego podejścia będą miały swoje plusy. W pierwszym przypadku, gdy zdecydujecie się ze sobą pozostać, uratujecie wartościową relację. Umocni to ją jeszcze bardziej, udowadniając, że potraficie przejść razem nawet najtrudniejsze chwile. W innych okolicznościach nie będziesz musiała wysłuchiwać własnych wyrzutów sumienia dotyczących tego, że nie zrobiłaś wystarczająco dużo, aby powalczyć o relację.

Przygotuj się na ból

Jeśli nie ma szans na uratowanie związku, to zacznij przygotowywać się do zerwania. Zacznij od uświadomienia sobie, że prawdopodobnie czekają Cię ciężkie chwile. Miłość to głębokie uczucie do drugiej osoby i nawet pomimo zakończenia związku będzie o sobie dawać znać. Dlatego warto, abyś najpierw upewniła się w decyzji, a następnie przygotowała na trudne chwile.

Dzięki temu nie zostaniesz zaskoczona nagłym poczuciem winy, smutkiem czy chęcią powrotu do byłego partnera. W każdej z tych sytuacji będziesz działała w afekcie i Twoje decyzje będą motywowane nie rozsądkiem, a silnymi emocjami, co w praktycznie każdym przypadku kończy się źle.

Dokładnie uargumentuj swoją decyzję

Zrób to przed samą sobą i partnerem. Z jasnym powodem będziesz w stanie odpędzić późniejsze wątpliwości co do decyzji, a także przygotujesz się na ewentualną dyskusję z partnerem, jeśli zacznie negować to, co mówisz i przekonywać do zmiany zdania.

Bądź pewna siebie i pamiętaj dokładnie, dlaczego ten związek nie spełnia Twoich potrzeb. Postaraj się zaufać logicznej stronie swojego mózgu i nie daj się ponieść silnym emocjom towarzyszącym zerwaniu.

Po zerwaniu pozostaw sobie przestrzeń

Wchodzenie od razu w relację przyjacielską nie skończy się dobrze. Nie da się zrezygnować z uczucia miłości i przywiązania z dnia na dzień. Żeby nastąpił powrót do standardowej, koleżeńskiej relacji, potrzeba czasu na zaleczenie ran.

Wyznacz jasne granice z byłym partnerem

Ta kwestia dotyczy osób, które nie mogą natychmiast zerwać relacji ze swoim partnerem. Dzieje się tak najczęściej, gdy istnieją wspólne zobowiązania finansowe, na przykład kredyt na mieszkanie czy prowadzenie biznesu, lub obracacie się w tej samej grupie przyjaciół.

Warto wyznaczyć, jaką częścią odpowiedzialności podzielą się ze sobą strony, a także, na jakich warunkach będą funkcjonować w gronie znajomych lub w pracy. Należy też pamiętać, aby nie dzielić się prywatnymi wiadomościami na temat „nowego życia”. Może to wywołać silne emocje u każdej ze stron i wyrzuty.

Zdjęcie główne: Kelly Sikkema/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*